جامع ترین پایگاه حقوقی
 
گزارشی درباره مطالعه در زمینه حقوق بشر در مراجع كیفری فرانسه و سوئیس
براثرموافقت مقام عالی وزارت دادگستری وتایید دولت شاهنشاهی ایران بموجب نامه مورخ 30 اكتبر 1971 بخش حقوق بشر سازمان ملل متحد بورس مطالعه تكمیلی درزمینه حقوق بشربمدت سه ماه(دوماه دركشورفرانسه ویكماه درسویس) ازطرف سازمان ملل متحد باینجانب اعطا شد بنابمندرجات نامه مزبوراین قبیل بورس ها قسمتی ازبرنامه كلی خدمات مشورتی سازمان ملل متحداست كه درسال1955 میلادی بتصویب مجمع عمومی آن سازمان رسیده وهدف آن آشنا ساختن استفاده كنندگان از بورس یا وضع حقوق بشردرسایر كشورها ومهیا ساختن آنان برای اجرای وظائف
ادامه مطلب
  نوشته شده در  شنبه بیست و نهم مرداد 1390ساعت 0:0 قبل از ظهر  توسط محمد جواد (مدیریت)  | 
کنوانسیون ضد شکنجه و رفتار یا مجازات خشن، غیر انسانی یا تحقیر کننده
مصوبه 10 دسامبر 1984/ قطعنامه شماره 46/39 مجمع عمومی سازمان ملل متحد
قدرت اجرائی کنوانسیون، 26 ژوئن 1987
کشورهای طرف این کنوانسیون (میثاق
ادامه مطلب
  نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم مرداد 1390ساعت 11:59 بعد از ظهر  توسط محمد جواد (مدیریت)  | 
حقوق بشر« Human Rights » مفهومى جدید و برخاسته از شرایط عصر مدرن است؛ (1) و از مبانى و لوازم لیبرال دموكراسى به شمار مى رود. در میان كشورهایى كه با این نظام فكرى اداره مى شوند كشور فرانسه به عنوان مهدآزادى و دموكراسى نقش به سزائى در شكل گیرى اعلامیه جهانى حقوق بشردارد؛ از دید گاه بسیارى ازپژوهشگران چند عامل و مقطع مهم تاریخى در شكل گیرى این اعلامیه نقش داشته اند:

ادامه مطلب
  نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم مرداد 1390ساعت 11:58 بعد از ظهر  توسط محمد جواد (مدیریت)  | 
در حدود سال ۱۲۸۵ خورشیدی (۱۸۷۹-۱۸۸۲)به هنگام کاوشها در بابِل در میان رودان (بین النهرین)، باستان شناس ایرانی، هرمز رسام یک استوانهٔ سفالین کوچک از گل پخته (۲۳ سانتیمتر)، یافت، که شامل یک نوشته از کوروش بود. جنس این استوانه از گل رس است، ۲۳ سانتی متر طول و۱۱ سانتی متر عرض دارد و در حدود۴۰ خط به زبان آکادی و به خط میخی بابلی نوشته شده‌است. بررسی‌ها نشان داد که نوشته‌ای استوانه مربوط به سال ۵۳۹ (پ.م)
ادامه مطلب
  نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم مرداد 1390ساعت 11:56 بعد از ظهر  توسط محمد جواد (مدیریت)  | 
در آغاز بحث لازم است نكاتى را یادآور شوم:
1.
تاثیر عنوان حقوق بشر و آزادى در جامعه: در گستره گیتى عنوان و گفتار دل‏انگیز حقوق بشر و آزادى‏ها مطابق موازینى كه دارد بین جوامع ستاره‏وار مى‏درخشد و تلالؤ جان بخش آن زوایاى آفرینش را زینت‏خاص مى‏بخشد و جهانیان دربند و مظلوم و ستمدیده را امیدوار كرده و آرامش مى‏بخشد، زیرا حقوق و احقاق آن براى بشر، هماهنگى، زندگى مسالمت‏آمیز، رفاه و
ادامه مطلب
  نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم مرداد 1390ساعت 11:54 بعد از ظهر  توسط محمد جواد (مدیریت)  | 
حقوق بشر در دعاوی كیفری براساس اسناد بین المللی و منطقه ای
چكیده :
یكی از عوامل توسعه حقوق كیفری در عصر حاضر مفاهیم و معیارهای حقوق بشر است . این مفاهیم و معیارها كه در اسناد بین المللی و منطقه ای شناسایی شده و مورد حمایت قرار گرفته اند ،به ویژه بر قوانین و مقررات ملی مربوط به آیین دادرسی كیفری تاثیر آشكار داشته اند .

ادامه مطلب
  نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم مرداد 1390ساعت 11:53 بعد از ظهر  توسط محمد جواد (مدیریت)  | 
حقوق بشر در اسلام و اعلامیه جهانی حقوق بشر
حقوق بشر كه به زبان فرانسه droits lhomme و به انگلیسی Human Rights و به عربی حقوق الانسان نامیده شده است طبق نظریه مكاتب آزادیخواه عبارت است از حقوقی كه لازمه طبیعت انسان است , حقوقی كه پیش از پیدایی دولت وجود داشته و مافوق آن است و بدین جهت دولت ها باید آنرا محترم بشمارند .

ادامه مطلب
  نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم مرداد 1390ساعت 11:52 بعد از ظهر  توسط محمد جواد (مدیریت)  | 
حكم‌ اعدام‌
تا سال‌ 2005، 122 كشور حكم‌ اعدام‌ را یا در چارچوب‌ قانون‌ و یا به‌ صورت‌ عملی‌ لغو كرده‌اند. در سال‌ 1977 یعنی‌ سالی‌ كه‌ آمریكا استفاده‌ از حكم‌ اعدام‌ را از سر گرفت‌ و سازمان‌ عفو بین‌الملل‌ هم‌ كنفرانس‌ بین‌المللی‌ درباره‌ این‌ موضوع‌ برگزار كرد فقط‌ 16 كشور حكم‌ اعدام‌ را لغو كرده‌ بودند.
رفتار دوگانه‌

ادامه مطلب
  نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم مرداد 1390ساعت 11:45 بعد از ظهر  توسط محمد جواد (مدیریت)  | 
جمهوری اسلامی ایران و حق شرط بر معاهدات بین المللی حقوق بشر
مقدمه
دولت جمهوری اسلامی ایران علاوه بر منشور ملل متحد كه برخی مواد آن به موضوع حقوق بشر اختصاص دارد، بسیاری از
ادامه مطلب
  نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم مرداد 1390ساعت 11:44 بعد از ظهر  توسط محمد جواد (مدیریت)  | 
رانگیز، مساله جهانشمولی حقوق بشر می باشد. در مقابل جهانشمولی، عده ای مساله نسبی گرایی فرهنگی (Cultural Relativism) را مطرح كردند. اختلاف میان طرفداران این دو تئوری، جهانشمولی حقوق بشر و نسبی گرایی فرهنگی، حداقل در چند سال گذشته یكی از مناسب ترین موضوعات پیرامون حقوق بشر بوده است.

ادامه مطلب
  نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم مرداد 1390ساعت 11:43 بعد از ظهر  توسط محمد جواد (مدیریت)  | 
دادرسی در ایران باستان
در فرهنگهای کهن ایران،یعنی تا پیش از تاسیس دولتهای ماد و پارس،مفاهیم حقوقی با باورهای دینی و اعتقاد به انتقام الهی پیوند داشت،اما بعدها نظام قضائی با پشتوانه حکومتهای متمرکز بصورت امری عرفی پذیرفته شد.

ادامه مطلب
  نوشته شده در  پنجشنبه بیستم مرداد 1390ساعت 3:54 بعد از ظهر  توسط محمد جواد (مدیریت)  | 
بررسی تطبیقی حمایت از حقوق بشر در اسلام و حقوق بین الملل معاصر
چكیده
اصل «عدم مداخله» و اصل «منع توسل به زور» از جمله اصول كلى حاكم بر روابط بین المللى است كه كلیت آن، هم در نظام حقوقى اسلام و هم در نظام حقوق بین الملل معاصر پذیرفته شده است.
ادامه مطلب
  نوشته شده در  پنجشنبه بیستم مرداد 1390ساعت 3:52 بعد از ظهر  توسط محمد جواد (مدیریت)  | 
* با آگاهی به نیاز فوری به اینکه حقوق و اصول مربوط به برابری، امنیت، آزادی، تمامیت، و وقار همه انسانها به طور جهانشمول در باره زنان اعمال شود،
* با توجه به اینکه این حقوق و اصول در اسناد بین المللی محترم شمرده شده، از جمله در «اعلامیه جهانی حقوق بشر» (1)، «میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی»(2)
ادامه مطلب
  نوشته شده در  پنجشنبه بیستم مرداد 1390ساعت 3:51 بعد از ظهر  توسط محمد جواد (مدیریت)  | 
اعلامیه جهانی حقوق بشر كه در دهم دسامبر 1948م با چهل و هشت رأی موافق و هشت رأی ممتنع به تصویب رسید (1) از همان ابتدای شكل‌گیریِ مقدمات آن، مناقشات مهمی را برانگیخت و تفاوت‌های بنیادی فراوانی را در ارزش‌ها و فرهنگ‌های ملل آشكار ساخت. این مناقشات و تفاوت‌ها، سرانجام در دو قلمروی «بین‌تمدنی» و «درون¬تمدنی»، و سه عرصة «فلسفی»، «تاریخی» و «عملی» آرایش یافت.

ادامه مطلب
  نوشته شده در  پنجشنبه بیستم مرداد 1390ساعت 3:50 بعد از ظهر  توسط محمد جواد (مدیریت)  | 
امروزه مفاهیم حقوقی به شكلی گسترده در زندگی انسانی ظاهر شده است. مرزهایی كه از آن با نام‌های حقوق بین‌الملل، جامعه بین‌الملل، نهادهای بین‌الملل، سازمان‌های بین‌الملل، تابعان حقوق بین‌الملل، سیاست و حقوق بین‌الملل، اقتصاد و حقوق بین‌الملل تعبیر می‌شود. مضامینی كه درك صحیح و مناسب از آن‌ها دست‌كم به سوی ایجاب سوق می‌یابد.

ادامه مطلب
  نوشته شده در  پنجشنبه بیستم مرداد 1390ساعت 3:49 بعد از ظهر  توسط محمد جواد (مدیریت)  | 
مسألة نظارت عمومی از جمله مهم‌ترین و پیچیده‌ترین مسائل در هر نهاد و سازمان و به طور كلی در هر جامعه‌ای است. از این رو بعدی عمومی و اجتماعی می‌یابد و در حوزة عمومی قابل طرح و بحث و بررسی است. حوزة عمومی، در مقابل حوزة خصوصی، به حوزة فعالیت‌های فردی و جمعی و گروهی گفته می‌شود و مراد از آن حوزة حقوق آدمیان در عرصة جامعه
ادامه مطلب
  نوشته شده در  پنجشنبه بیستم مرداد 1390ساعت 3:48 بعد از ظهر  توسط محمد جواد (مدیریت)  | 
اشاره :
از روز سه شنبه 31 شهریور ماه تا پنجشنبه دوم مهرماه سال جاری سمیناری در رابطه با مسائل و موضوعات مربوط به حقوق بشر در انستیتوی شرق شناسی وابسته به وزارت امور خارجه آلمان در هامبورگ برگزار شد .

ادامه مطلب
  نوشته شده در  پنجشنبه بیستم مرداد 1390ساعت 3:46 بعد از ظهر  توسط محمد جواد (مدیریت)  | 
  POWERED BY BLOGFA.COM